Bieżnia lekkoatletyczna oraz rozbiegi

Niezależnie od poziomu sportowego, bieżnia lekkoatletyczne może być wykorzystywana w różnych miejscach – począwszy od obiektów przyszkolnych, a skończywszy na wielkich arenach, gdzie rozgrywane są mistrzostwa świata lub igrzyska olimpijskie. Tak samo różny jest poziom sportowy użytkowników. Jednak, aby zapewnić prawidłowy komfort i bezpieczeństwo zawodników, w przypadku bieżni i rozbiegów do skoku wzwyż, w dal, trójskoku czy o tyczce, należy wykonać prawidłową nawierzchnię. Może ona być wykonana jako bezspoinowa, wylewana z poliuretanu, SBR i EPDM lub prefabrykowana – z rolki.

Bieżnia lekkoatletyczna – typy

Specjalnością Hemet Sp. z o.o. jest budowa obiektów sportowych – oferujemy kilka rodzajów nawierzchni bezspoinowej, w zależności od wymagań sportowych i możliwości finansowych. Mogą to być systemy typu „SANDWICH” lub „FULL PUR”, które znajdują zastosowanie w obiektach o najwyższych wymaganiach sportowych lub typu „SPRAY” – natrysk, przeznaczonych na obiekty treningowe i szkolne. Oprócz składu materiałowego, różnią się one przede wszystkim parametrami sportowymi: sprężystością czy tłumieniem energii udarowej oraz wytrzymałością.

Używanie butów z kolcami bardzo naraża nawierzchnię bieżni lekkoatletycznej na zużycie, przez co trwałość jest ograniczona do kilku lat. Szczególnie narażone są miejsca startu, tor wewnętrzny, a przede wszystkim rozbiegi do skoku wzwyż, gdzie skoczek w momencie wybicia lekko obraca stopę. Zasadniczo bieżnia lekkoatletyczna składa się z shock-padu – warstwy o grubości ok. 10-13mm wykonanego z granulatu gumowego spojonego poliuretanem i warstwy wierzchniej z barwnego poliuretanu i granulatu EPDM.


Bieżnia lekkoatletyczna typu natrysk - Nivelles Belgia

Wymagania

Bieżnia lekkoatletyczna i rozbiegi powinny być wykonywane według wytycznych IAAF i PZLA, zarówno co do wymiarów, jak i sposobu ich wykonania. Dostępne są dokładne rysunki i opisy opisujące detale stadionu. Każdy z wyżej wymienionych systemów ma certyfikaty IAAF.

Technologia

Podłożem pod profesjonalne nawierzchnie musi być asfalto-beton o odpowiedniej spoistości, równości i kącie nachylenia. Wykonawstwo należy zlecać wyspecjalizowanym firmom. Ułożone podłoże powinno być sezonowane przez kilka tygodni, aby pozbyć się parafin, które stanowią warstwę antyadhezyjną. Najlepiej, gdy asfalto-beton jest wykonany jesienią, a nawierzchnia wiosną następnego roku. Bieżnia lekkoatletyczna musi być wykonywana w odpowiednich warunkach pogodowych: bez opadów i w temperaturze 10-25 stopni C. W przypadku natrysku również wiatr uniemożliwia wykonanie prac.

Wewnętrzna linia bieżni może być wykonana z systemowych krawężników z możliwością odprowadzenia wody opadowej.

Bieżnia lekkoatletyczna może być wykonana w dowolnych kolorach, natomiast linie i znaczniki mają określone barwy w zależności od tego co oznaczają.

Wytyczenie bieżni i znaczników należy zlecić doświadczonemu geodecie, gdyż nawet niewielkie odstępstwo np. w długości może spowodować, że stadion nie zostanie dopuszczony do rozgrywania zawodów.

Zalecanym podłożem pod bieżnie lekkoatletyczne na obiektach szkolnych i rekreacyjnych jest Hemetur ET.
Hemet Sp. z o.o. oferuje następujące rodzaje nawierzchni lekkoatletycznych: