Bieżnia lekkoatletyczna oraz rozbiegi

Niezależnie od poziomu sportowego, bieżnia lekkoatletyczna może być wykorzystywana w różnych obiektach.  Począwszy od obiektów przyszkolnych, a skończywszy na wielkich arenach, gdzie rozgrywane są mistrzostwa świata lub igrzyska olimpijskie. Tak samo różny jest poziom sportowy użytkowników. Jednak, aby zapewnić prawidłowy komfort i bezpieczeństwo zawodników należy wykonać prawidłową/odpowiednią nawierzchnię. Szczególnie w przypadku bieżni i rozbiegów do skoku wzwyż, w dal, trójskoku czy o tyczce. Bieżnie lekkoatletyczne mogą być wykonane jako bezspoinowe – wylewana z poliuretanu, SBR i EPDM lub prefabrykowane – z rolki.

Bieżnia lekkoatletyczna – typy

Specjalnością Hemet Sp. z o.o. jest budowa obiektów sportowych – oferujemy kilka rodzajów nawierzchni bezspoinowej, w zależności od wymagań sportowych i możliwości finansowych. Mogą to być systemy typu „SANDWICH” lub „FULL PUR”, które znajdują zastosowanie w obiektach o najwyższych wymaganiach sportowych, lub typu „SPRAY” – natrysk, przeznaczonych na obiekty treningowe i szkolne. Oprócz składu materiałowego, różnią się one przede wszystkim parametrami sportowymi: sprężystością czy tłumieniem energii udarowej oraz wytrzymałością.

Używanie butów z kolcami bardzo naraża nawierzchnię bieżni lekkoatletycznej na zużycie, przez co trwałość jest ograniczona do kilku lat. Szczególnie narażone są miejsca startu, tor wewnętrzny, oraz wszystkim rozbiegi do skoku wzwyż, gdzie skoczek w momencie wybicia lekko obraca stopę. Zasadniczo bieżnia lekkoatletyczna składa się z shock-padu – warstwy o grubości ok. 10-13mm wykonanego z granulatu gumowego spojonego poliuretanem i warstwy wierzchniej z barwnego poliuretanu i granulatu EPDM.


Bieżnia lekkoatletyczna typu natrysk - Nivelles Belgia

Wymagania

Bieżnia lekkoatletyczna i rozbiegi powinny być wykonywane według wytycznych IAAF i PZLA, zarówno co do wymiarów, jak i sposobu ich wykonania. Dostępne są dokładne rysunki i opisy opisujące detale stadionu. Każdy z wyżej wymienionych systemów ma certyfikaty IAAF.

Technologia

Podłożem pod profesjonalne nawierzchnie musi być asfalto-beton o odpowiedniej spoistości, równości i kącie nachylenia. Wykonawstwo należy zlecać wyspecjalizowanym firmom. Ułożone podłoże powinno być sezonowane przez kilka tygodni, aby pozbyć się parafin, które stanowią warstwę antyadhezyjną. Najlepiej, gdy asfalto-beton jest wykonany jesienią, a nawierzchnia wiosną następnego roku. Bieżnia lekkoatletyczna musi być wykonywana w odpowiednich warunkach pogodowych: bez opadów i w temperaturze 10-25 stopni C. W przypadku natrysku również wiatr uniemożliwia wykonanie prac.

Wewnętrzna linia bieżni może być wykonana z systemowych krawężników z możliwością odprowadzenia wody opadowej.

Bieżnia lekkoatletyczna może być wykonana w dowolnych kolorach. Linie i znaczniki zgodnie z wytycznymi IAAF mają określone barwy w zależności od tego co oznaczają.

Wytyczenie bieżni i znaczników należy zlecić doświadczonemu geodecie, gdyż nawet niewielkie odstępstwo np. w długości może spowodować, że stadion nie zostanie dopuszczony do rozgrywania zawodów.

Zalecanym podłożem pod bieżnie lekkoatletyczne na obiektach szkolnych i rekreacyjnych jest Hemetur ET.
Hemet Sp. z o.o. oferuje następujące rodzaje nawierzchni lekkoatletycznych: