Nawierzchnie sportowe

Oferujemy Państwu doskonałe nawierzchnie sportowe, dlatego wykonujemy je z odpowiednich, dopasowanych do wymagań materiałów.

Wyjątkowa trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie to zalety oferowanych przez nas systemów.  Dzięki tym właściwościom, nawierzchnie  mogą być eksploatowane przez długi czas bez potrzeby renowacji. W zależności od charakteru obiektu, prezentujemy rozwiązania do użytku w obiektach zamkniętych oraz na wolnym powietrzu.

Dostęp do poszczególnych rozwiązań umożliwia panel umieszczony obok (po prawej stronie) oraz zakładka BUDOWA.

Rozwiązania do hal sportowych

Nawierzchnie sportowe Hemetin RDParametry wszystkich rozwiązań dla obiektów zamkniętych są zgodne z wymaganiami określonymi przez normę PN/EN14904 (Nawierzchnie terenów sportowych – Nawierzchnie kryte przeznaczone do uprawiania wielu dyscyplin).

Warstwa użytkowa nawierzchni sportowych w obiektach zamkniętych wykonujemy z najlepszych materiałów. Podstawowymi surowcami są: lite drewno lub panele warstwowe, poliuretan, kauczuk, akryl, PCV czy linoleum, jednak nawierzchnia musi mieć odpowiedni poślizg, odbicie światła rozproszonego czy odblask.

Ważne jest również, by system nawierzchni sportowej miała odpowiednie tłumienie energii udarowej, odkształcenie pionowe i odbicie piłki, – za to odpowiada warstwa spodnia. Może to być ruszty drewniany, podkład z pianki lub dywanika gumowego. Podłożem jest zazwyczaj beton, rzadziej asfalto-beton. Podłoża powinny być jak najbardziej równe oraz posiadać izolację przeciwwilgociową.

Więcej o doborze nawierzchni sportowej można przeczytać TUTAJ.

Nawierzchnie sportowe wg PN/EN14904

Norma PN/EN 14904 wyróżnia 4 rodzaje rozwiązań, w zależności od ich ugięcia:

  • punktowo – elastyczne, w których odkształcenie pionowe występuję w niewielkiej odległości od przyłożonej siły,
  • mix – elastyczne, w których odkształcenie pionowe występuje na większym obszarze od przyłożonej siły niż w punktowo-elastycznych,
  • płaszczyznowo – elastyczne, w których odkształcenie pionowe występuje na dużym obszarze wokół przyłożonej siły,
  • kombi – elastyczne, w których obok odkształcenia płaszczyznowego występuje odkształcenie punktowe.

Nie określa ona, które z rozwiązań jest najlepsze, ale określa wymagania, które muszą być spełnione, aby wykładzina sportowa nadawała się do uprawiania określonej dyscypliny.

Rozwiązania zewnętrzne

Nawierzchie sportowe Hemetur 2s

Dobiera się je w zależności od dyscypliny sportu – inne wymagania ma tenis, a skrajnie inne lekkoatletyka czy piłka nożna.

Podłoża zewnętrzne na boiska sportowe stosuje się następujące systemy: bezspoinowe – poliuretanowe, prefabrykowane, sztuczną trawę lub akryl.

Każde z tych rozwiązań również wymaga stabilnego, równego podłoża. Dlatego najczęściej stosuje się podłoże asfalto-betonowe, mineralne z tłucznia i klińca, rzadko betonowe. Budując zewnętrzną nawierzchnię sportową należy usunąć humus i luźny grunt poprzez wykorytowanie wytyczonego obszaru. Głębokość prac zależna jest od rodzaju gruntu. Następnie, ubijając kolejne warstwy mineralne wykonuje się podłoże zgodnie z normami dotyczącymi wykonania nawierzchni drogowych.

Na tak przygotowane podłoże można ułożyć np. sztuczną trawę, idealną na boisko szkolne czy treningowe. Niektóre rozwiązania wymagają jednak warstwy tłumiącej energię udarową, często wykonuje się ją z mieszaniny granulatu gumowego ze żwirem spojonej poliuretanem. Można również stosować pianki prefabrykowane.

Budując podłoże nie można zapomnieć o odwodnieniu boiska sportowego. Na niewielkich obiektach można stosować odwodnienie liniowe, opaskowe, a duże obiekty wymagają zdrenowania całej płyty.

Rejestracja