Czyszczenie boisk

Wszystkie korty tenisowe wykonane ze sztucznej trawy oraz boiska sportowe – zarówno wielofunkcyjne, jak i do piłki nożnej, rugby czy hokeja na trawie wymagają stałej dbałości. Odpowiednie czyszczenie boisk ze sztucznej trawy i ich pielęgnacja wydłużają żywotność, zapewniają utrzymanie parametrów sportowych oraz estetykę przez dłuższy czas.

Pielęgnacja

Utrzymanie sztucznej trawy nie jest skomplikowane ani drogie, jednak dbanie o dobry stan nawierzchni należy rozpocząć od pierwszego dnia użytkowania, gdyż już na samym początku można popełnić błąd, który może mieć negatywny wpływ na dalszą eksploatację. Wskazane jest zapoznanie się z instrukcją użytkowania dostarczoną przez wykonawcę robót lub dostawcę sztucznej trawy i bezwzględnie się do niej stosować. Najprostszy sprzęt do pielęgnacji, taki jak szczotki czy maty do przeczesywania nawierzchni, można kupić na własny użytek, maszyny czyszczące można wynajmować, czyszczenie boisk zlecać profesjonalistom – na przykład naszej firmie.


Czyszczenie boisk
Boisko szkolne czy sportowe ze sztucznej trawy powinno być regularnie kontrolowane: jeżeli pojawiły się uszkodzenia mechaniczne np. pęknięcia złączy, należy natychmiast powiadomić wykonawcę, by mógł niewielkim kosztem dokonać naprawy. Podstawowe czynności pielęgnacyjne to szczotkowanie trawy np. szczotką trójkątną lub matą ciągniętą przez ciągnik ogrodniczy z szerokimi oponami o drobnym bieżniku. W żadnym wypadku nie wolno stosować dużych ciągników z charakterystycznymi oponami w jodełkę, samochodów ciężarowych czy dużych przyczep.

Czyszczenie boisk z zanieczyszczeń naturalnych

Usuwanie zanieczyszczeń, takich jak liście, wykonuje się za pomocą lekkich grabii ze sztucznego tworzywa. Pojawiające się źdźbła trawy należy wyrywać. Najlepszym lekiem na pojawiający się mech jest szczotkowanie. W przypadku znacznego zanieczyszczenia mchem lub glonami można stosować – po konsultacji z dostawcą trawy – preparaty chemiczne.

Okresowo należy stosować czyszczenie maszynowe, a raz na jakiś czas należy spulchnić wypełnienie. Sporadycznie wykonuje się czyszczenie boisk poprzez zebranie wypełnienia i jego oczyszczenie w maszynie, a następnie ponowne wprowadzenie do trawy.

Rekomendujemy przygotowanie harmonogramu pielęgnacji nawierzchni, w którym wskazane byłyby terminy wykonania poszczególnych prac.

Więcej o pielęgnacji sztucznej trawy można przeczytać TUTAJ i TUTAJ

Uwaga

Należy zwrócić uwagę użytkownikom, aby stosowali obuwie przeznaczone do sztucznej trawy, przede wszystkim chodzi o to, by nie korzystano z butów z metalowymi korkami.

Przewodnik dotyczący utrzymania i pielęgnacji sztucznej trawy przygotowany przez FIFA można znaleźć TUTAJ.

Wideo dotyczące utrzymania i pielęgnacji sztucznej trawy na boiskach wielofunkcyjnych przygotowane przez SMG – producenta maszyn do czyszczenia boisk można znaleźć TUTAJ