Podłogi drewniane

Oferujemy Państwu  sportowe podłogi drewniane wykonane z  litego, twardego klonu amerykańskiego (Robbins) lub polskiego dębu (Hemetin Stabil). Nasze płaszczyznowo-elastyczne systemy (legarowe i bezlegarowe) z wierzchnią warstwą z twardego drewna charakteryzują się świetnymi parametrami sportowymi, dużą trwałością, posiadają odpowiednie certyfikaty, a także są po prostu ładne.

Drewno jako materiał naturalny jest bardzo wrażliwe na zmiany wilgotności względnej, należy więc przy doborze rodzaju drewna wziąć również pod uwagę stopień reakcji klepki na zmiany wilgotności powietrza w hali. Amplituda wahań wilgotności względnej powinna być ograniczona do minimum np.: ±10%, w naszych warunkach klimatycznych powinna wynosić od 40-60%, jednak bardzo trudno jest ją utrzymać na tym poziomie bez odpowiednich urządzeń, np. osuszaczy powietrza. Skutkuje to pęcznieniem i rozsychaniem się klepek. Najbardziej odpornym na to jest drewno klonowe, dobrze sprawuje się drewno dębowe, natomiast bardzo popularne drewno bukowe sprawia już sporo kłopotów: często łódeczkuje (podłoga jest nierówna) lub rozsycha się tworząc szczeliny pomiędzy klepkami. Temperatura w hali powinna być również stabilna i utrzymana w zakresie 13-24°C.

Klepka przywieziona na budowę ma wilgotność względną od 6-9%. W nowobudowanych halach sportowych jest wysoka wilgotność względna m.in.  z powodu wysychania betonu, zawilgocenia murów podczas budowy itd, dlatego  podłogi drewniane powinny być układane po osuszeniu hali, a niezbędna jest aklimatyzacja klepki w pomieszczeniu, w którym będzie wykonana z niej podłoga. Powinna ona trwać ok. 3 tygodni, dzięki czemu ułożona klepka nie będzie tak intensywnie pęcznieć zaraz po zainstalowaniu, a następnie nie będzie tak mocno się rozsychać, gdy zostanie włączone ogrzewanie.


Podłogi drewniane Air Channel Star Poznan
Klepka wykonana z litego drewna może być wielokrotnie cyklinowana i lakierowana, co sprawia, że trwałość nawierzchni liczona jest w dziesiątkach lat.

Drewno klonu amerykańskiego pozyskiwanego z okolic 35 równoleżnika charakteryzuje się dużą twardością i stabilnością przy zmianach wilgotności względnej powietrza w hali sportowej. Stosowane jest wszędzie tam, gdzie parametry sportowe są najważniejsze, a trwałość i stabilność wymagana jest przy intesywnej eksploatacji. Firma Robbins Sports Surfaces  systematycznie udoskonala swoje podłogi drewniane  i wprowadza nowe rozwiązania. Obecnie oferuje około trzydziestu rodzajów systemów podłóg pływających, zakotwiczonych i składanych.

Drewno dębowe jest twarde oraz odporne na zmiany wilgotności względnej. Od wielu lat jest stosowane z wielkim powodzeniem i stanowi synonim parkietu sportowego. Najczęściej wykonywane są podłogi “legarowane”.
Więcej o nawierzchniach drewnianych można przeczytać TUTAJ.

Idź do:                                     Air Channel – Robbins            Hemetin Stabil

Wykonujemy usługi montażu parkietu z powierzonego materiału wraz z cyklinowaniem,  liniowaniem i lakierowaniem.

Również remontujemy i odnawiamy podłogi drewniane: cyklinujemy, naprawiamy uszkodzenia, uzupełniamy listwy przypodłogowe, lakierujemy i nanosimy linie. W obiektach wybudowanych przed laty, przed rozpoczęciem prac, dokonujemy odkrywki w celu sprawdzenia stanu podłogi.