Utrzymanie podłóg drewnianych

Utrzymanie podłóg drewnianych w dobrym stanie, w intensywnie eksploatowanym obiekcie sportowym może zapewnić tylko przestrzeganie następujących wytycznych:

DZIAŁANIA RUTYNOWE

PLAMY, GUMA DO ŻUCIA, ŚLADY PO BUTACH

Zauważone mokre plamy należy natychmiast usuwać z parkietu nie dopuszczając do ich wyschnięcia i wniknięcia wgłąb lakieru.

Gumę do żucia można usunąć poprzez jej schłodzenie/zamrożenie np. kostkami lodu, a następnie delikatne zeskrobanie za pomocą plastikowej szpachelki.

Ślady po butach można usuwać za pomocą środków zaaprobowanych przez dostawcę.

CODZIENNIE

Usuwać kurz, śmieci czy drobiny, które mogą zarysować lakier za pomocą lekko wilgotnego mopa. Utrzymywać wycieraczki czyste i w należytym stanie. Należy również sprawdzać czy szczeliny dylatacyjne nie są zablokowane oraz sprawdzać czy nie powstają szczeliny między klepkami lub czy podłoga nie podnosi się.

CO MIESIĄC

Usuwać zabrudzenia i czyścić całą nawierzchnię za pomocą środków zaaprobowanych przez producenta.

CO ROKU

Rekomendujemy coroczne oczyszczenie nawierzchni za pomocą “matownicy” talerzowej i położenie jednej warstwy lakieru.

Film instruktażowy można zobaczyć tutaj.

UTRZYMANIE PODŁÓG DREWNIANYCH – UWAGI OGÓLNE

Temperatura, wilgotność i wentylacja

Podczas użytkowania hali sportowej należy zachowywać temperaturę w zakresie od 13 do 27oC, a wilgotność względną od 35 do 50%. System wentylacji powinien być sprawny przez cały rok. Wilgotność i wentylacja są najważniejsze dla nowej podłogi sportowej. Utrzymanie wilgotności względnej w zakresie od 35 do 50% jest podstawowym warunkiem uniknięcia problemów eksploatacyjnych parkietu. Jeżeli wilgotność względna wzrośnie powyżej 50% natychmiast należy uruchomić system wentylacji oraz otworzyć drzwi i okna. Należy jednak uważać, by nie wprowadzić wilgotnego, gorącego powietrza z zewnątrz. Szczególnie należy uważać w miesiącach letnich. Jeżeli wilgotność względna spadnie poniżej 35% należy rozpocząć nawilżanie powietrza, aby zapobiec rozsychaniu się drewna. Parkiet drewniany jest materiałem higroskopijnym i wraz ze zmianą wilgotności powietrza zmienia swoją wilgotność, a co za tym idzie również swoją objętość – może pęcznieć lub rozsychać się. Zmiany objętości mogą doprowadzić do powstania szczelin pomiędzy klepkami i poluzowania całego systemu. Producent nie odpowiada za uszkodzenia systemu wywołanego nieprawidłowymi parametrami środowiska.

Naprężenia podłogi

W tym przypadku należy obniżyć wilgotność w hali poprzez uruchomienie wentylacji.

Powstawanie szczelin

Jeżeli da się zauważyć powiększanie się szczelin pomiędzy klepkami należy zwiększyć wilgotność w hali.

Zabezpieczenie przed wodą

Należy stosować wycieraczki chroniące przed wprowadzaniem wody na butach podczas deszczowej pogody. Okna, drzwi i bramy powinny być szczelne, a każdy przeciek natychmiast usuwany.

Mycie maszynami myjącymi, które wprowadzają wodę pod ciśnieniem jest niedopuszczalne. Gwarancja nie obejmuje skutków stosowania tych urządzeń.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Zaobserwowanie wilgoci wewnątrz budynku powinno skutkować wykryciem i zlikwidowaniem przyczyny. Wszelkie rynny czy rury spustowe powinny być czyste i szczelne, a woda odprowadzana do kanalizacji lub daleko od ściany budynku. Wszelkie drzwi i bramy powinny być zaopatrzone w szczelne progi.

Szczeliny dylatacyjne

Pozostawione wzdłuż ścian hali, dookoła kolumn i podpór szczeliny dylatacyjne nie mogą być zablokowane lub uszkodzone.

Kotwiczenie trybun

Żadne urządzenie czy wyposażenie nie może być mocowane do betonu poprzez podłogę bez wykonania specjalnego otworu umożliwiającego swobodną pracę podłogi.

W przypadku zaobserwowania zmiana w zachowaniu się podłogi proszę niezwłocznie zgłosić się do nas w celu uzyskania fachowej porady.